Background
Background

Copeland Borough Council - Thursday, 2nd May, 2019

Election summary for Wards
Wards Elected candidates Elected party or parties Time declared
Arlecdon & Ennerdale Gwynneth Everett Labour 02/05/2019, 00:00
Arlecdon & Ennerdale Steven Morgan Independent 02/05/2019, 00:00
Beckermet Sam Meteer Independent 03/05/2019, 00:00
Black Combe & Scafell Gerard James McGrath Conservative 02/05/2019, 00:00
Black Combe & Scafell Doug Wilson Conservative 02/05/2019, 00:00
Cleator Moor Hugh Branney Labour 03/05/2019, 00:00
Cleator Moor Joan Hully Labour 03/05/2019, 00:00
Cleator Moor Linda Jones-Bulman Labour 03/05/2019, 00:00
Corkickle Gemma Dinsdale Labour 03/05/2019, 00:00
Distington, Lowca & Parton Dave Banks Labour 03/05/2019, 00:00
Distington, Lowca & Parton Jackie Bowman Labour 03/05/2019, 00:00
Egremont Tom Higgins Labour 03/05/2019, 00:00
Egremont Michael Arthur McVeigh Labour 03/05/2019, 00:00
Egremont Sam Pollen Labour 03/05/2019, 00:00
Gosforth & Seascale David Willis Moore Conservative
Gosforth & Seascale Andrew Pratt Conservative
Hillcrest Allan Forster Labour 03/05/2019, 00:00
Hillcrest Brian O'Kane Conservative 03/05/2019, 00:00
Hillcrest Russell Studholme Conservative 03/05/2019, 00:00
Kells John Kane Labour 03/05/2019, 00:00
Millom James Date Conservative 03/05/2019, 00:00
Millom Fred Gleaves Conservative 03/05/2019, 00:00
Millom Felicity Jane Wilson Conservative 03/05/2019, 00:00
Moor Row & Bigrigg Graham Calvin Labour 03/05/2019, 00:00
Moresby Reginald Graham Minshaw Labour 03/05/2019, 00:00
Sneakyeat Jeanette Forster Labour 03/05/2019, 00:00
St Bees Jeffrey Hailes Conservative 03/05/2019, 00:00
Whitehaven Central Sean Cullen Labour 03/05/2019, 00:00
Whitehaven Central Charles Maudling Independent 03/05/2019, 00:00
Whitehaven Central Eileen Weir Labour 03/05/2019, 00:00
Whitehaven South Mike Hawkins Labour 03/05/2019, 00:00
Whitehaven South Peter David Tyson Labour 03/05/2019, 00:00
Whitehaven South Carl Walmsley Independent 03/05/2019, 00:00

 

Original text